KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Blyertsteckningar 4137031

nr 413 7031

Märtha Bolin-Clason

(1902-1988), Sverige

Blyertsteckningar, Märtha Bolin-Clason (1902-1988) 8 st portätt av kulturpersonligheter (Stellan Mörner, Tage Hedquist, Tor Hörlin, Bo Beskow, Holger Löwenadler samet X-et), tidigt 1940-tal, 42x29 cm

Märtha Bolin-Clason, född 1902, död 1988, svensk målare.

Utrop:

300 kr

Såld:

1.400 kr

måndag 15 maj 2006

Märtha Bolin-Clason

Läs mer om Märtha Bolin-Clason