KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Blyertsteckningar 4137031
nr 413 7031
Märtha Bolin-Clason
(1902-1988), Sverige
Blyertsteckningar, Märtha Bolin-Clason (1902-1988) 8 st portätt av kulturpersonligheter (Stellan Mörner, Tage Hedquist, Tor Hörlin, Bo Beskow, Holger Löwenadler samet X-et), tidigt 1940-tal, 42x29 cm
Märtha Bolin-Clason, född 1902, död 1988, svensk målare.
Utrop:
300 kr
Såld:
1.400 kr
måndag 15 maj 2006
300 kr
600 kr
550 kr
800 kr
800 kr
ledande budet*
900 kr
1.100 kr
Märtha Bolin-Clason
Läs mer om Märtha Bolin-Clason